Kača na špagátě uvádí ...

12. 4. 2010 12:21
Rubrika: Divadlo | Štítky: z jedné vlny

 

Kača na špagátě uvádí…

Kača na špagátě je název ochotnického divadelního souboru, který už několik let působí v obci Nové Bránice nedaleko Ivančic. Ochotnické divadlo v Nových Bránicích má dlouhou tradici, první divadelní kusy se zde hrály již v roce 1919. Představení byla tehdy provozována pod hlavičkou Sboru dobrovolných hasičů. Mezi oblíbené divadelní hry patřily: Paličova dcera, Kříž u potoka, Naši furianti. V posledních deseti letech můžeme jmenovat mimo jiné Lékařem proti své vůli, Poslední muž, Třetí zvonění, Slaměný klobouk, Nezbednosti lišky Bystroušky a v neposlední řadě také Postel pro anděla od Jaroslava Koloděje, kterou měli diváci možnost vidět již potřetí v bránické Sokolovně tuto sobotu.


Ochotnické divadlo procházelo různými spolky. V roce 1919 byla založena Ochotnicko – čtenářská jednota TYL, předsedou byl Jan Sládek. Po založení Sokola přestoupilo divadlo do spolku Dramatický odbor sokola TYL. Prvním představením odehraným  v obci byla dne 5. října 1919 Paličova dcera.

Jaroslav Koloděj – narodil se 1939 v Českém Meziříčí u Rychnova nad Kněžnou. Je český řezbář loutek a amatérský dramatik. Jeho nejznámější komedie je Dědeček aneb Musíme tam všichni ( hrála se již na více jak dvaceti ochotnických scénách ). Pohádku Jak čert vyletěl z kůže hrají na profesionální scéně Slováckého divadla v Uherském Hradišti. Poslední hra Jaroslava Koloděje    Postel pro anděla měla premiéru o Vánocích 26. prosince 2007 ve Slané u Semil.

Postel pro anděla

Autor Jaroslav Koloděj

V prvním dějství se ocitáme v myslivně, kam přichází opilý myslivec. Mylně si myslí, že na něj v kuchyni čeká manželka v noční košili. Když rozsvítí světlo, k jeho úžasu zjistí, že u něj v kuchyni sedí anděl, jeho anděl strážný. Během vtipného dialogu se dozvídáme, že ho myslivec trefil do křídla, když se snažil strefit kamarádův klobouk. A proto musí zůstat anděl u něj v domácnosti, dokud se neuzdraví. Jejich rozmluvou je vzbuzena myslivcova manželka, která anděla sice nevidí ani neslyší, ale slyší v kuchyni mluvit svého opilého manžela. Posílá spát manžela na kanape a sama se vrací do ložnice. Myslivec zatím přemýšlí, kam anděla s křídli uloží. Napadne ho kurník, ale anděl odmítá, že nebude spát na bidýlku a navíc s černými slepicemi. Myslivec ho označí za rasistu a pošle ho spát nahoru. Anděl se za chvilku vrací a hlásí, že myslivcova jediná dcera Diana má u sebe v pokoji pánskou návštěvu a tam tedy že on spát nebude. Myslivec popadne pušku a chce všechny postřílet. Poslední náboj však vystřelil na anděla. Nakonec se s dceřiným nastávajícím – Vítkem Pytlákem – seznamují a zvou jeho rodiče na nedělní oběd. Ráno odchází myslivec pro pivo a do jejich myslivny přichází zvědavá sousedka, aby se dozvěděla, co se u nich v noci dělo, že svítili tak dlouho. Nakonec v domě zůstává jen Diana s Vítkem a jejich pusinkováním končí první dějství.

Druhé dějství se odehrává na paloučku v lese. Myslivec se jde poradit k veterináři, jak by se dal vyléčit postřelený holub, vlastně slepice, nebo labuť? Veterinář mu v každém případě poradí, že na to zná jen jedno řešení – podříznout. Anděl přiletí a volá myslivce domů, aby zabránil Dianě a Vítkovi v dalších nepravostech. Myslivec ho neposlouchá a dál popíjí pivo. Anděl ho varuje, že pokud bude dál popíjet to studené pivo, bude z něj mít průjem. Jak anděl předvídal, tak se také stalo. Myslivec běží na kadibudku, kde mu bohužel do díry spadne jak mobil, tak i peněženka. Ze scény odchází anděl i veterinář, naopak přichází farář, který chválí myslivce, jehož slyšel mluvit ve vznešených slovech. Společně si otevřou pivo a rozmlouvají o životě. Najednou na scéně zahřmí a myslivec se rozhodne, že se vrátí domů.

Třetí dějství probíhá opět v hájence, kde sedí smutný anděl u stolu, za scénou je slyšet vrzání postele a vzdychání Diany. Anděl přemýšlí, jak toto jejich hřešení přerušit, nakonec bouchne do stolu a přeje si, aby pod nimi rupla postel. Stane se tak a do kuchyně vbíhá Diana s Vítkem, kteří hledají hřebíky    a kladivo. Nakonec je odcházejí hledat do dílny. Přichází myslivec, anděl mu žaluje na Dianu a Vítka, myslivec tedy za nimi odbíhá do dílny. Najednou se ozve andělský chorál a do dílny přilétá další anděl. Má speciální poselství – Dianka čeká miminko. Tuto radostnou zvěst řeknou i myslivcovi, který se vrátil z dílny, nachytal tam opět Dianu s Vítkem. Na scénu se vrací myslivcova manželka, která byla u sousedky na kafe. Nakonec přibíhají i Diana s Vítkem a rodina může konečně v klidu začít plánovat svatbu.

Tato divadelní hra končila podle mého názoru poněkud do ztracena. Výborné dialogy, které se objevovaly v prvním a druhém dějství bohužel ve třetím už nebyly. Výjimkou nebyly ani časté přebrepty, které ovšem divadlu přidávaly na lidskosti a občas byly i vtipnější než předepsané repliky   ( mají dokonce biskupa černochem !:-) ). Během celého divadelního kusu se popíjel nějaký alkohol, marně si hlavu lámu, jestli šlo o kamufláž. V prvním dějství rum a Becher, v druhém pivo. Herci to měli s tím alkoholem náročné. Farář, který si ve druhém dějství otevřel pivo v rámci role, se z něj snažil napít. Pivo ovšem tak pěnilo, že se farář začal dusit a svou repliku už nedoříkal. Naštěstí se to stalo ke konci druhého dějství a hře to nebylo na škodu, spíše to obecenstvo pobavilo. Hra byla psaná pro sedm postav. V rolích se výborně předvedli místní ochotníci. Sál byl plný místních lidí i lidí z dalekého okolí. Dlouhý potlesk, který následoval po konci představení si všichni protagonisté opravdu zasloužili.

 

Sdílet

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka