Legenda o Velkém inkvizitorovi

4. 1. 2010 15:58
Rubrika: Divadlo | Štítky: z jedné vlny

F.M.Dostojevskij

30.listopadu proběhlo v Divadle u Stolu dramatické představení Legendy o Velkém inkvizitorovi, která je jevištní adaptací tří kapitol ze známého románu F.M. Dostojevského Bratři Karamazovi.


Toto představení o dvou hercích bylo velmi emocionálním zážitkem, ve kterém byla položena ne jedna otázka sahající až do jádra lidské existence a víry v Boha. Dialog mezi vírou a pochybnostmi, které tento svět vznáší, je typickým námětem Dostojevského her. Často se nejedná o dialog skutečných dvou osob, ale o dialog, který každý člověk  někdy prožívá sám v sobě. Hlavní role se ujal Viktor Skála, který v roli Ivana zde představil vynikající a velmi působivý výkon. Obzvláště silný byl monolog křičící k Bohu a pochybující v Boha pro jeho toleranci k utrpení nevinných dětí. Při myšlence na reálné skutečnosti, které se u nás udály předešlé roky a se kterými byl tento herec ve svém osobním životě také spojen, opravdu mrazilo v zádech.

 

V každém případě se jednalo o velmi působivé představení s výbornými hereckými výkony, kvalitním technickým a zvukovým provedením, které strhávalo do atmosféry hlubokých myšlenek, které se dotýkají existence každého z nás.

Pokud ve svém  životě zrovna teď prožíváte určitou nestabilitu a nemáte zrovna nejlepší náladu, tak nepočítejte s tím, že toto představení vás z ní vytrhne. Právě naopak - zaryje se ještě hlouběji do vaší duše. Není to představení, ze kterého budete odcházet s úsměvem a lehce, ale pomůže vám mnohé si uvědomit a pokud se nebojíte tíživého pocitu některých otázek své víry, tak vás tato hra může posunout zas trochu někam dál.

 

Sdílet

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka